Irena Durmanová 10 let - Rýhy do nitra
10 let - Rýhy do nitra
11. 4. – 2. 5. 2024Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru Praga Prima. Rychle přešla z kresby tužkou či pastelem k malbě realistických olejů. Od roku 2015 na jejích plátnech ožila středočeská i moravská krajina včetně vinic, oblíbení králíci nebo umělci – například Vladimír Novák, Olbram Zoubek nebo skupina The Rolling Stones.
Její obraz Šeřík byl dokonce vybrán městskou částí Praha Zbraslav jako motiv na gratulaci pro jubilanty.
V době covidu vznikla temná díla, která – jak to pojmenovala její dcera – „by mohla viset v pekle“. Autorka v té době na plátna přenesla svoje nejhlubší emoce, na které měla vliv i nešťastná situace v rodině. Z obrazů Pavilon 34, Blata, Brána je otevřena, ONO, Poslední nadechnutí nebo Ztroskotanci vystupuje velmi silná energie bolesti, frustrace, zklamání i beznaděje – emocí, které v dnešní době trýzní velké množství bohužel i mladých lidí. I proto mají tyto obrazy tak symbolický význam.
K malbě olejem přidala Irena Durmanová intuitivně akryly. Do silného vrstvení několika kontrastních barev zasahovala kreditní kartou nebo obrácenou stranou štětce. Vznikly tak doslova „rýhy do nitra“, surově vyjadřující stav duše. Tak vznikly silné obrazy Smíření, Přejít na druhý břeh, Great reset či Transbludičky, které temnou a drásavou etapu uzavírají: z bludiček zlých se tu stávají bludičky pozitivní.
V poslední době pak vznikají jemnější výjevy V trávě nebo V rákosí, jimiž se Irena Durmanová opět obrací do budoucnosti.
A jinak? Irena Durmanová je nikdy nevysychající zásobárnou vtipů, miluje králíky, divadlo i klasický rock a posledních více než 30 let pracuje jako referentka na úřadě. Účastnila se několika skupinových výstav a své práce představila i na několika samostatných výstavách včetně Salonů Prahy 9:
„Cesta duše“ v budově Městského úřadu Prahy 8,
„Nádech“ v Galerii Gong,
„COVID-I´M (CO VIDÍM)“ na Národní třídě ve výloze Ateliéru Praga Prima.