Přízemí vysočanské radnice Sokolovská 324/14, Praha 9 236 041 292 www.praha9.cz Vstup volný pondělí až čtvrtek 10:00 - 19:00

Mária Kudasová Z jeskyně do iluze

Mária Kudasová

Z jeskyně do iluze

1. 12. – 31. 12. 2020

V této chvíli nemáme nejmenší ponětí, kdy bude Galerie 9 znovu otevřena pro veřejnost, proto jsou také data, uvedená výše, použita jen pro to, aby nám software dovolil výstavu umístit na web.
Výstavu Spolku sochařů České republiky, původně plánovanou od polo-viny října do poloviny listopadu, jsme byli nuceni přesunout až na rok 2021, ale těšíme se na vás v okamžiku, kdy budeme moci otevřít, při výstavě

 

MÁRIA KUDASOVÁ – Z JESKYNĚ DO ILUZE
/fotografie, kresby/

Mária Kudasová se v Galerii 9 představila poprvé v roce 2015 fotografickou výstavou Obrázky nespavce. Od té doby jsme se s ní mohli setkat jako s autorkou exkluzivní bibliofilie Tibora Hontyho Thanatos či kurátorkou výstavy portrétních fotografií Miroslava Khola Legendy.
Narozena 1958, žije v Praze. V roce 1977 absolvovala SUPŠ v Košicích, od roku 1998 je členkou APF.
To jsou jistě jen velmi kusé informace o autorce, ale možná postačí doplnit, že setkání s ní a jejími fotografiemi je velmi podobné setkání se zlatou šupinkou v horském potoce. Ostatně Jan Klusák a tom ví své:

Kdysi v nějaké širší společnosti ke mně přistoupil Milan Munclinger a pošeptal mi: „Tamhle to je Mária. Ona je čarodějka.“ Ukázal na křehkou postavičku, stojící opodál. Nepochyboval jsem o Milanově tvrzení a měl jsem od té doby mnohokrát příležitost přesvědčit se, že bylo pravdivé.
Mária dovede vyčarovat na fotografickém materiálu zachycené stopy prchavé přítomnosti neznámých kouzelných zvířat, zdržujících se v tajem-ných jeskyních a šerosvitných lesních zákoutích. Kde to je? V pohádkové zemi. Občas mám chuť v ní zmizet proměněn v neznámé tajemné zvíře.
                                                                            Jan Klusák - duben 2020

 

Z bláta do louže, z deziluze do iluze, pořád v jeskyni, blíž sebepoznání, blíž radosti z sebepřekonání, blíž podstatě svých snů, přesto stále v jeskyni.

Mária Kudasová – říjen 2020